Дан сећања на српске жртве у Другом светском рату

Датум: 23. Oktobar 2014 11:33 Категорија: Новости

„Било је то у некој земљи сељака
на брдовитом Балкану,
умрла је мученичком смрћу
чета ђака
 у једном дану.”

Десанка Максимовић: Крвава бајка

Србија обележава 21. октобар као Дан сећања на српске жртве у Другом светском рату. Дан сећања на српске жртве у Другом светском рату је државни празник Републике Србије новијег датума - званичан државни празник је од 2011. године.  Први пут је званично обележен 21. октобра 2012. године у Кргујевцу.  Обележава се као спомен на 21. октобар 1941. године и на крваву јесен 1941 године када су немачке окупационе снаге извршиле масовни злочин над цивилима у Крагујевцу и широм Србије.
            Непокорен народ Србије на зов историје и своје савести кренуо је у борбу за слободу и ослобођење земље од фашистичке силе која је већ била прегазила целу Европу. Ми као послератна покољења носимо сећање на сурово време Давида и Голијата, већ имамо сазнања како се завршила победа Давида у којој је залог био живот.
Жртва коју су поднели страдали у Крагујевцу и целој Србији има смисла само уколико се живи кроз наша уверења, вредности и дела. Сећајући се њихове жртве, сећамо се и свих жртава на овом простору – свих који треба да стварају темеље нове будућности.
Без мира нема људских вредности, нема развоја, нових људских живота, идеје о будућности. У рату све то нестаје – како то и данас видимо у овом немирном свету.
Древна је порука урезана у наш грб : само слога може спасити Србе. Прихватимо
је и изградимо доба слободног човека, јер носимо обавезу и према онима који су за
то боље време дали свој живот, и према онима који ће доћи после нас. Не
завидимо једни другима и не узимајмо оно што неком другом припада, зато што смо
љубоморни на њега, и што желимо његову славу и његове способности, нека свако
нађе своје место и нека са њега учини колико може за напредак човечанства,
користећи поуке из прошлости.

Зато, наша порука треба да буде опроштај, али не и заборав!